head_logo.jpg
main_img.jpg
Wyjazd do Monachium PDF Drukuj Email
spacer_grey.gif

Poniedziałek, 04 Maj 2009 20:08

 

W dniach 28.04 - 01.05 2009 r. w Monachium odbył się 126 Zjazd Towarzystwa Chirurgów Niemieckich.
Studenci naszego Koła Naukowego wspólnie z delegacją II Katedry Chirurgii UJ-CM uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Kongres zrobił na nas duże wrażenie oraz pozwolił na zdobycie nowej wiedzy i doświadczeń. Wizyta w Monachium pozostawiła wiele wspaniałych wspomnień.


Zapraszamy do lektury krótkiej relacji z wyjazdu oraz do obejrzenia fotorelacji.

 


Kongres odbywał się na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, który wręcz przytłacza nowoczesnością.
Sesje w których wzięliśmy udział odbywały się codziennie od 8:30 do 17:00. Ogromną przestrzeń zajmowały także stosika firm medycznych i farmaceutyczne, które prezentowały swoje osiągnięcia i nowinki techniczne. Wiele stoisk zajmowały wydawnictwa medyczne z całego świata oferujące w swoim asortymencie najnowsze książki i atlasy chirurgiczne. Wiedza w Niemczech jest bardzo cenna, z tego powodu większość książek mogliśmy podziwiać jedynie na miejscu.

Sesje chirurgiczne podzielone były na kilka kategorii, zależ‪nie od specjalności chirurgicznej. Jednocześnie odbywało się trzynaście różnych wykładów. Wszystkie były bardzo ciekawe, dlatego ciężko było zdecydować na które pójdziemy. Żeby zyskać jak najwięcej informacji podzieliliśmy się i każdy starał się wysłuchać interesujących go sesji, aby później móc wymienić wrażenia i zdobytą wiedzę z pozostałą częścią grupy.
Mieliśmy także możliwość uczestniczenia w warsztatach chirurgicznych zorganizowanych przez niemiecką Bundeswehrę.
Były to warsztaty z praktycznej nauki zaopatrywania chorych z mnogimi obrażeniami ciała. Poziom ich organizacji wprawił nas w osłupienie. Miejscem warsztatów był współczesny wojskowy szpital polowy używany między innymi w Afganistanie, oraz przez polską armię w Iraku.
Zajęcia rozpoczęły się krótkim wykładem, a druga część poświęcona była tylko ćwiczeniom praktycznym. Uczyliśmy się wykonywać poprawnie drenaż opłucnej, konikotomię, oraz udrażniać drogi oddechowe różnymi sposobami z intubacją włącznie. Wszystkie te ćwiczenia wykonywaliśmy na wysokiej klasy manekinach. Bardzo ciekawe było zobaczenie od środka wojskowego centrum medycznego. Na powierzchni 500 m2 urządzony jest cały szpital w skład którego wchodzą: sala operacyjna, sala wybudzeniowa, sala anestezjologiczna, sala do leczenia wstrząsu, laboratorium chemiczne, namiot do segregacji.

Warsztaty dały nam nieocenioną możliwość zdobycia nowych umiejętności praktycznych, ale także poszerzenia naszej wiedzy na temat leczenia chirurgicznego w trakcie operacji militarnych.

Po wykładach był czas na odpoczynek i czas wolny. Przeznaczaliśmy go na zwiedzanie miasta. Jest wiele miejsc które warto zobaczyć w Monachium, jednak ograniczeni czasowo musieliśmy wybierać te, które są na obowiązkowej liście każdego, kto odwiedza to miasto.

Bardzo ekscytujące jest spacerowanie po ulicach starego miasta ze świadomością, że kilkadziesiąt lat temu spacerował po nich przywódca III Rzeszy. Podobnych emocji dostarczyła także wizyta w najsłynniejszej niemieckiej piwiarni - Hofbräuhaus, w której często przemawiał.

Inne znane miejsca, które zobaczyliśmy to: Marienplatz - monachijski Plac Mariacki, Englischgarten - największy na świecie park miejski, imponujące wystawy prezentujące historię techniki w Deutches Museum, czy też salon wystawowy BMW. Odwiedziliśmy także najsłynniejszą dzielnicę Monachium - Miasteczko Olimpijskie (Olimpia - zentrum). Jest to miejsce szczególne. Z jednej strony ukazuje wspaniałe centrum olimpijskie które dzisiaj tętni życiem tak samo jak w 1972 roku, ale także miejsce tragedii izraelskich sportowców. Wszystkie te miejsca wywarły na nas niezapomniane wrażenia.


Monachium to w moim odczuciu szczególne miasto - z kartami niechlubnej historii, ale także wspaniałych tradycji medycznych, jest obecnie naukową stolicą Niemiec, której nowoczesność i niemal przepych nie pozwala długo o sobie zapomnieć.


 

Zmieniony: Niedziela, 06 Grudzień 2009 11:00